top of page
Szukaj
  • Mleczko Mateusz

Sezon grzewczy na start!

Przyjście jesieni i spadek temperatur zwiastują co roku sezon grzewczy. O tym, że początek tego okresu jest trudny zarówno dla zarządców, dostawców jak i mieszkańców nie musimy nikogo przekonywać. W zamian postanowiliśmy sporządzić listę odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania:


1. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? - decyzję o tym, kiedy uruchomić ogrzewanie na danym budynku podejmuje w większości przypadków Zarząd Wspólnoty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że telefony od mieszkańców dają jasny sygnał Zarządcy do powiadomienia Zarządu o konieczności uruchomienia ciepła,


2. Nie grzeje kaloryfer, co robić? - w takim przypadku często grzejniki są zapowietrzone i taki problem należy zgłosić do Zarządcy lub bezpośrednio do konserwatora. Naprawa jest szybka i nieinwazyjna,


3. Kaloryfer grzeje za słabo, co robić? - przyczyną takiego stanu rzeczy może być złe ustawienie zaworów kryzowych i podobnie jak w przypadku zapowietrzenia należy taki problem zgłosić do Zarządcy lub konserwatora. Warto tutaj dodać, że w początkowej fazie (tzw. rozruchowej) sezonu grzewczego kaloryfery działają z mniejszą mocą niż w późniejszym czasie.



4. Dlaczego kaloryfery w ogóle nie działają? - wykluczając zapowietrzenie grzejników i awarie na sieci ciepłowniczej należy zwrócić uwagę na tzw. automaty pogodowe zamieszczone na nieruchomościach. To one odpowiadają za ewentualne przerwy w dostawie ciepła w okresie gdy temperatury na zewnątrz wahają się w okolicach kilkunastu stopni. Rozwiązanie to pozwala na oszczędzanie ciepła, a co za tym idzie zmniejsza koszty z tego tytułu.


5. Czy na budynku jest awaria wymiennika? - większość dostawców ciepła na swoich stronach internetowych umieszcza informacje o aktualnie prowadzonych pracach i awariach. Jeżeli takiej informacji nie ma, zaleca się kontakt z Zarządcą lub konserwatorem.


Należy również pamiętać, aby niezwłocznie zgłaszać wszelkie, nawet najdrobniejsze wycieki z grzejników oraz pozostałe awarie do Zarządcy lub na pogotowie techniczne.

Ponadto w okresie jesienno-zimowym nie można prowadzić prac na instalacji centralnego ogrzewania. Wymianę, likwidację lub przeniesienie kaloryferów powinno się wykonywać po zakończeniu sezonu grzewczego, o czym Zarządca poinformuje mieszkańców stosownym ogłoszeniem.

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page